Enstantane Nedir?

Fotoğrafçılıkta perde ayarı olarak da bilenen enstantane, ışıklama suresini belirlemek için kullanılır. Fotoğrafçılıkla ilgilenenler için pozlandırma süresi oldukça önemlidir. Pozlandırma süresini ayarlarken, deklanşöre basılması ile birlikte ışığın sensöre ne kadar süre içerisinde düşeceğini belirlemek gerekir.

Enstantane değerini ayarlayarak, sensörün çekilecek olan alanı ne kadar süre içerisinde göreceğini belirlemiş oluruz. Enstantane ayarını detaylı bir şekilde öğrenmek ancak profesyonel bir fotoğrafçılık kursu ile mümkün olur. Enstantane değerlerin tam manasıyla öğrenildiği zaman çekilen fotoğraflar daha profesyonel bir hal alır. Enstantane yöntemi ile farklı kareleri yakalamak kolaylaşır. Işığı kontrol etme imkânı elde edilir. Enstantane ayarlarını öğrenmek fotoğrafçılıkta büyük bir avantajdır. Fotoğrafların aydınlık ya da karanlık olmasını, sensöre ışığın ne kadar süreyle düşeceğini hesaplayarak ayarlamak mümkün olur. Enstantane ayarı saniyelerle hesaplanır ve pozlama süresi küçüldükçe enstantane değeri büyür. Hareketli fotoğraflar çekilirken enstantane ayarı oldukça önemlilik kazanır. Kısa pozlamada enstantane hızı artar,  uzun pozlamalarda değer artar.

Enstantane ayarlarını yaparken uzun pozlama, kısa pozlama ve bulb ayarları da öğrenilir. Fotoğraf çekilirken pozlama süresi kısaldığında daha az ışık alır. Pozlama süresi arttıkça sensör daha çok ışık alır ve aydınlık fotoğraflar çekilir. Enstantane ayarlarını fotoğrafçılık kursu eğitiminde detaylı olarak öğrenmeniz mümkün olur. Doğru enstantane ayarları ile çok başarılı fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz. Enstantane ayarları profesyonel fotoğrafçılığın olmazsa olmazları arasındadır.

Fotoğraf Dersi İzmir

Enstantane ve Diyafram İlişkisi