Güzel Fotoğraf Çekmenin Sırları -1

Fotoğraf çekmenin püf noktaları

İyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız iyi bir gözlemci olmanız gerekmekte. Bazen sıradan gibi görünen bir şeyden harika bir fotoğraf yaratabilirsiniz. Fotoğraf çekmek için illa ki fotoğraf makinasına gerek yoktur. Günümüzde yaygınlaşan akıllı telefonların kameraları da bir profesyonel kamera kadar etkilidir. Tabi ki profesyonel kamera olması daha iyi olacaktır.

fotoğraf-kursu-izmirBir obje üzerinde çalışacaksanız fonu sade tutmak gerekir. Dikkati neye çekmek istediğinize karar verdikten sonra, gereksiz ayrıntıları kadrajınıza almayın. Ayrıca çekmek istediğiniz objeyi fotoğrafın ortasına değil de az bir şey yana kaydırırsınız daha canlı bir görüntü meydana çıkar.

Işığa dikkat edin.
Fotoğrafını çektiğiniz nesneden sonra en önemli öğe ışıktır. Işık her şeyin görünümünü etkiler.
Çektiğiniz nesnenin üzerine fazla ışık düşmesini istemiyor iseniz ya kendiniz yer değiştirin yada nesnenin yerini değiştirin.

Flaşınızın etki mesafesini öğrenin.
En çok yapılan hatalardan biriside flaşın etki mesafesini kapsamayan nesnelerin fotoğrafını çekmektir. Karanlık ortamlarda çekim yaparken çekeceğiniz durumdan çok uzaklaşmayın. Çünkü flaş ancak 3-4 metrelik bir alanı aydınlatabilecektir.

Daha yakına gidin.
Çektiğiniz nesne arabadan daha küçük ise deklanşöre basmadan 1 – 2 adım yaklaşıp zoom kullanın. Ancak fazla yakına giderseniz fotoğrafınız bulanıklaşır. Çoğu fotoğraf makinesinin en yakın odak mesafesi 90 cm’dir.

Dış mekanda flaş kullanın.
Parlak gün ışığı yüzde istenmeyen gölgeler oluşturabilir. Yüzü aydınlatmak için flaş kullanarak gölgeleri yok edebilirsiniz. Güneşli havalarda fotoğraf çekerken flaşınızı açmayı unutmayın.

Fotoğraf Kursu İzmir tarafından fotoğraf kursu eğitmenleri aracılığıyla hazırlanmıştır.

İzmir Gaziemir Fotoğraf Kursu /