Güzel Fotoğraflar Çekmek İçin Yapılması Gerekenler

fotoğrafçılık
Güzel Fotoğraflar Çekmek İçin Yapılması Gerekenler;

* Ekipmanı tanımak,
* Fotoğrafçılık terimlerini bilmek,
* Gündüz saatlerinde ya da gece saatlerinde fotoğraf çekmek,
* Kadraja giren arkaplana modelden daha çok dikkat etmek,
* Modeli iyi seçmek ve doğal hallerini yakalamaya çalışmak,
* Modeli kadrajın ortasına yerleştirmemek,

Ekipmanı Tanımak

Öncelikle ekipmanı iyi tanımalıyız. Sadece ekipmanla değil , ekipmanla birlikte beynimiz ve bedenimizi bütünleştirebilirsek güzel fotoğraflar yakalayabiliriz. Fotoğraf makinası, ister kompakt bir dijital makina, ister profesyonel bir DSLR makina olsun sınırlarını iyi bilmeliyiz. Elimizde eski bir kompakt makine olduğunu düşünelim ve onunla iç mekanda bir çekim yapmak istiyoruz ama çekim yaparken maviye kaçan renkler ağırlıkta oluyor ve bunu düzeltmek istiyoruz. Bunun için yapmamız gereken makinamızın beyaz ayarının iç mekanda dengeli çalışıp çalışmadığını kontrol etmek olmalı. Eğer beyaz ayarı dengeli çalışmıyorsa elle değiştirme imkanımız varsa değiştirip koşullara göre sarı ampül ya da florösan konumuna çekerek daha doğru fotoğraflar elde edebiliriz.

Fotoğrafçılık Terimlerini Bilmek

Fotoğrafçılık terimlerini ne kadar iyi bilirsek fotoğraf çekmemizde o kadar kolaylaşır. Bilememiz gereken terimler o kadar da karışık ve zor terimler değil. Başlıca bilmemiz gereken terimler; diyafram, kadraj, enstantane, iso, net alan derinliği vb. Terimlerdir. Bu terimlerin anlamlarını bilmek güzel fotoğraflar çekebilmemiz için işimize çokça yarayacaktır.

Diyafram: Alan derinliğini değiştirmek için kullanılır. Fotoğraf makinelerinde, objektif içinden geçen ışığın derecesini ayarlamak için kullanılan ve çoğunlukla objektif içine yerleştirilmiş olan metal düzenektir.

Kadraj: Fotoğraf makinasının vizöründe ya da dijital ekranında görünen görüntüdür. Yani fotoğraf karesinin içine dahil edilen her şey kadraj olarak anılır.

Enstantane: Işığa duyarlı alanın ışık aldığı süre ya da perdenin açılması ile kapanması arasında geçen zamandır.

ISO: Işık hassasiyetidir.

Net alan derinliği: Fotoğraf çekerken kadrajda belirli bir nokta netlenir ve bu fotoğrafta net olan kısma net alan derinliği denir. Diyafram kıslarak artırılabilir.

Doğru Saatlerde Fotoğraf Çekmek

Doğru saatlerde fotoğraf çekmek çok önemlidir. Gün içerisinde fotoğraf çekmek için en doğru saatler, güneş ışıklarının eğik geldiği sabah erken ve akşam güneş batmadan önceki son saatlerdir. Güneş ışıklarının eğik geldiği sabah saatlerinde güzel fotoğraf çekmek istiyorsak güneşi arkamıza almak en iyi çözüm olacaktır. Eğer öğlen saatlerinde çekim yapacak olursakta mümkün olduğunca ışığın eşit dağıldığı alanlarda çekim yapmalıyız.

Kadraja Giren Arkaplana Modelden Daha Çok Dikkat Etmek

Fotoğraf çekmek için dışarı çıktığımızda hoşumuza giden bir yerin fotoğrafını çekerken arkaplana çok dikkat etmeliyiz. Örneğin çok beğendiğimiz bir yerin fotoğrafını modelimiz ile birlikte çekerek, mekanı ölümsüzleştirmek istiyoruz. Dikkat etmemiz gereken modelden öte fotoğrafını çekeceğimiz yerin nasıl gözümüze daha güzel göründüğü ile ilgili olmalıdır. Arkaplanda gözümüze batan, görüntüyü bozan fazlalıkları kadrajdan çıkartmalıyız. Kim güzel bir yerin arkaplanında siyah bir çöp torbası veya etrafa saçılmış çöpler görmek isterki. Böyle bir görüntü oluşmaması için mümkün olduğunca kadrajımızdan bu görüntüleri uzak tutalım.

Modeli İyi Seçmek ve Doğal Hallerini Yakalamaya Çalışmak

Fotoğrafta doğallığı yakalamak zor bir iştir. Genellikle insanlar fotoğraf çekilirken gergin olurlar ve kasılırlar. Bu da fotoğrafa yapay bir görünüm verir. Doğal bir fotoğraf elde etmek istiyorsanız fotoğrafını çekeceğiniz modelin istediğiniz doğal anını yakalamak için onun gerginliğini gidermeli ve eğer biliyorsanız hoşlandığı bir sözü söyleyerek onu gülümsetmelisiniz.

Modeli Kadrajın Ortasına Yerleştirmemek

Genelde fotoğraf çekerken modeli kadrajın tam ortasına yerleştiririz. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Fotoğrafçılık anlayışında bakış, duruş veya hareket yönünde boşluk olacak şekilde, modelin sağa ya da sola yerleştirilmesi kabul görmüştür. Bunun nedeni çektiğimiz fotoğrafta arkaplınında önemli rol oynamasıdır.

İzmir fotoğrafçılık kursu