Telefon Fotoğrafçılığı Workshop

telefon fotoğrafçılığıTelefon kullanımının zorunlu ihtiyaç haline geldiği günümüzde artık hemen hemen herkesin fotoğraf makinası özelliğine sahip bir cep telefonu var. Fotoğraf makinası özelliğine sahip telefonların kameraları, 5-6 yıl önce kullanılan dijital fotoğraf makinalarının kameraları kadar kaliteli.

Bundan bir süre önce bu kalitede fotoğraf makinalarıyla fotoğraf çekilebilirken cep telefonlarıyla fotoğraf çekmek ve bu işi amatör fotoğrafçılıktan profesyonel fotoğrafçılığa taşımak mümkün!

Telefonla fotoğraf çekerken dikkat etmek gereken ufak tefek ayarlar ve bazı fotoğrafçılık ipuçları var. Telefonla fotoğrafçılık workshopumuzda öncelikle bu ayarları öğreniyoruz. Fakat daha da önemlisi fotoğrafta kompozisyon ipuçlarını öğreniyoruz.

Bir fotoğrafa güzel dememizin sebebi o fotoğraf ayarların ne kadar iyi yapıldığı değil, o fotoğrafta nasıl bir kompozisyon yaratıldığıdır. Bu yüzden telefonlada etkileyici ve güzel fotoğraflar çekmeniz mümkün tek bilmeniz gereken ise bu kompozisyon ipuçları!

Artık günümüzde fotoğraf çekebilmek için profesyonel fotoğraf makinelerine muhtaç değilsiniz. Gün geçtikçe gelişen teknoloji ile üretilen son model cep telefonlarına entegre edilmiş kameralar ile siz de kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz. Cep telefonlarının artan kullanımı ve her yeni modelde geliştirilen kamera özellikleri ile artık fotoğraf çekmek ve anı ölümsüzleştirmek için profesyonel fotoğraf makinelerine ihtiyacınız yok. Yapmanız gerek tek cep telefonunuzu çıkarıp anı yakalamak. Tabi bu aşamada sıradan fotoğraflar çekmek yerine doğru ışığı yakalamak, hareketsizliği sağlamak, objeye yakınlık, çeşitli fotoğraf çekim teknikleri ve çekilen fotoğraf üzerinde geliştirici ve kaliteyi arttırıcı ufak dokunuşlar yaparak siz de profesyonel bir makineden çekilmiş kalitede fotoğraflar çekebilirsiniz.

İlk başlarda düşük çözünürlüklerde, bulanık fotoğraflar çekebilen düşük mega pikselli kameralara sahip cep telefonlarının yerini artık daha kaliteli kameralara sahip telefonlar almış durumda. Cep telefonunuz veya sahip olduğu kamerası ne kadar üstün özelliklerde olursa olsun, uygun şartlarda uygun tekniklerle kullanamazsanız çekeceğiniz fotoğraflar sıradan kalmaya devam edecek. En iyi fotoğraf makinesi yanımızdaki makinedir. Gündelik hayatta nelerle karşılaşacağınızı tahmin edemezsiniz. Dikkat çekici bir durum olur, fotoğraf çekmek istersiniz ama yanınızda fotoğraf makineniz yoksa bir şey yapamazsınız. Ama cebinizdeki cep telefonunu çıkarıp belirttiğimiz püf noktalara özen göstererek son derece kaliteli ve özel kareler yakalayabilirsiniz. Öncelikle makinenizi iyi tanımalısınız. Beyaz ayarları yapılabiliyor mu? Çözünürlüğü ve görüntü kalitesi nasıl bilmeniz gerekir. Ayarlar kısmına göz atarak ve kullanım kılavuzunu okuyarak detaylı bilgiye sahip olduktan sonra kamera ayarlarınızı yapın. Fotoğrafını çekeceğiniz objeye olabildiğince yakın olun, zoom yapınca görüntü kalitesi düşer çoğu makinede. Uygun ışığı yakaladığınız anda cep telefonunuzu sarsmadan sabit tutarak fotoğraf çekme işlemini yapabilirsiniz, imkânlarınız çerçevesinde farklı açılarda ve yakınlık derecelerinde birden fazla fotoğraf çekmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Profesyonel bir fotoğraf makinesine sahip olamayabilirsiniz ama cep telefonunuzun kamerası ile fotoğrafçılığın temel ilkelerine ve püf noktalarına dikkat ederek siz de kaliteli ve güzel kareler yakalayabilirsiniz. Kameranızın özellikleri nasıl olursa olsun kaliteli fotoğraflar için önemli detaylara dikkat etmeniz gerekiyor.

İzmir fotoğraf dersi /