Makro Fotoğrafçılık Nedir ?

Fotoğraf sektörü kendi içerisinde onlarca dala ayrılmaktadır. Bunlarda biri de makro fotoğrafçılıktır. Makro fotoğraf çekimi kelime anlamı olarak çekilmek istenen objelerin büyütme oranı ile oynayarak yakından çekme işlemidir. Makro fotoğrafçılık ile sadece obje değil canlılarda çekilebilmektedir ki bu konuları daha önce araştırdıysanız internette bu alanda çekilmiş çok güzel fotoğraf örnekleri görmüşsünüzdür.

Fotoğraf kursu İzmir olarak bu yazımızda makro fotoğrafçılık nedir , nasıl uygulanır, lens seçimleri neye göre yapılır sorularının cevaplarını öğretici ve basit bir dil ile sizlere anlatmaya çalışacağız.

Makro Fotoğraf Çekim Teknikleri

Makro fotoğraf çalışmaları sonucu bizlere gözlerimiz ile rahatlıkla göremediğimiz başka bir dünyanın kapıları aralanmaktadır. Başlı başına bir detay çalışması içeren makro fotoğrafçılık ile hayal dahi edemeyeceğiniz bakış açıları kazanabilirsiniz. Fotoğraf çekmeye yeni başlayan bir çok kişinin ilgisini çeken makro fotoğrafçılık diğer fotoğraf alanlarına göre daha fazla sabır gerektirmektedir. Lens ve kullanacağınız ekipman fiyatlarının ise yüksek olması çoğu kişinin daha başlamadan bu alandan soğumasına neden olmaktadır.

Makro, detaylandırma dünyasına giriştir. Nikon firması Mikro lens tabirini kullansa da fotoğrafçılık sektöründe makro ve mikro aynı anlama gelmektedir.

Makro Lens Nedir ?

1:1 ve daha üstü büyütme oranına sahip lensler makro lens olarak adlandırılmaktadır. Bir çok lens markası makro lens sattığını söylemektedir ancak aralık olarak bakıldığında sadece bu oranı veren lensler makro lens olarak adlandırılmaktadır.

Makro Çekimde Tercih Edilmesi Gereken “ mm “ Aralığı Nedir ?

İzmir fotoğraf kursu çalışmaları sonucu sizlere şu bilgiyi paylaşabiliriz. Eğer doğa ortamında fotoğraf çekmek istiyorsanız yapacağınız çekimler de 100 mm altına inebilmelisiniz. 150 mm ve üstü lens seçimlerinde oldukça rahat edebilirsiniz çünkü çekeceğiniz canlılar sürekli hareket halindeler ve yaklaşmanız ile birlikte hemen kaçabiliyorlar.

Makro Lenslerin Alternatifleri

Makro lenslerin pahalı olduğunu yazımızın başında size belirtmiştik. Bazı firmaların çıkardığı çeşitli lensler de makro fotoğraf çekmek isteyenler için güzel bir seçenek olabilir. Tam olarak makro lens özellikleri göstermese dahi yine de çekeceğiniz fotoğraflarda doyuruculuk hissi yüksek olacaktır.

Bunlara örnek vermek gerekirse ;

  • Diyoptri Lensleri
  • Uzatma Tüpleri
  • Körükler
  • Ters Objektif Bağlama Aparatı